PROJELERİMİZ

Projelerimiz

ÇOCUKLAR İÇİN EKMEK

"EKMEK SAĞLIKTIR" ilkesiyle tüm yaş gruplarına özel sağlıklı ekmekler üreten Bonelli, çocukların sağlıklı beslenmesine de ayrı bir önem vermektedir. Çünkü çocuklar geleceğimiz.
Sağlıklı çocuklar daha güzel bir gelecek demek.

 

 

ÇOCUKLAR İÇİN EKMEK

Bebeklere 4.-6. aydan itibaren beyaz, yumuşak ekmek verilmeye başlanılabilir. Bir yaşına kadar bu özellikte ekmek tüketmeleri gerekir. Kepekli veya tam buğday unundan yapılmış ekmekler verilmez, ancak bir yaşından sonra verilmeye başlanması uygundur. Çünkü kepekli veya tam buğday unundan yapılan ekmekler, normal beyaz undan yapılan ekmeklere göre daha fazla sodyum içerir.

 

Fazla sodyum, böbreklerin daha fazla yorulmasına neden olacaktır ve böbreklerin süzme kapasitesini zorlaştıracaktır. Bu da istenilmeyen bir durumdur. Bu yaş grubundaki bebeklerin günlük beslenmelerinde fazla tuz bulunmaması gerekir. Yapılan yemeklerine tuz eklenmemelidir ve ayrıca sofrada tuz bulundurulmamalıdır. O nedenle kepekli ekmekler, herhangi bir sağlık sorunu (sindirim sistemi hastalıkları, anemi vb.) olmayan çocuklara bir yaşından itibaren verilmeye başlanır.

 

Kepek içeren yulaf, çavdar veya karışık tahıl unlarından yapılan ekmekleri sadece kilo veya kabızlık sorunu olan çocuklara değil diğer çocuklara da vermeliyiz. Çünkü posa, sindirim sisteminin sağlıklı çalışması için gereklidir. Ayrıca posadan zengin besinlerin yeterli miktarda tüketilmesi pek çok hastalığa karşı koruyucu etki göstermektedir. Nohut, kuru fasulye, mercimek, kepeği ayrılmamış tahıl ürünleri, sebze ve meyvelerin yapısında daha fazla miktarda posa bulunmaktadır. Yeterli posa alabilmek için; posadan zengin ekmekleri her gün çocuklara vermeliyiz.

 

Ekmek çeşitlerinin çocuklara hangi sıklıkta verileceği de çok önemli. Yeterli ve dengeli beslenen çocuklarda her gün veya her öğün farklı bir ekmek çeşidi yenebilir. Kurubaklagil, kepekli makarna, bulgur veya esmer pirinç yemeğinin olduğu bir öğünde beyaz ekmek tercih edilebilir. Diğer yemeklerle beraber de tam tahıl unuyla yapılan ekmeklerin tüketilmesi sağlıklı olur.

 

Çok fazla tüketilmesi ishale neden olacaktır. Yiyeceklerin içerisinde bulunan kalsiyum, demir, magnezyum, çinkonun emilimini engelleyerek kemiklerin ve dişlerin gelişimi tehlikeye girebileceği gibi kansızlığın gelişimine de zemin hazırlayacaktır. Az tüketilmesi durumunda da bağırsakların çalışması bozulabileceği için kabızlık oluşacaktır. Ayrıca günlük beslenmede posanın azlığı iştahsızlığa veya iştah kaybına, yiyecek alımının bozulmasına yol açarak çocuğun gelişimi engellenecektir.

Çocuklar ihtiyaçları kadar ekmek yerlerse her çeşit ekmekten tüketebilir. Ancak tam buğday unundan yapılmış ekmekler özellikle gelişme çağındaki çocuklar için olmazsa olmazdır. Bunun yanı sıra yeterli ve dengeli beslenmesi de gereklidir.

 

Çocuklar için günlük ekmek tüketimi, ortalama miktarlar

6-12 ay arası20 gram(1 ince dilim)
1-3 yıl arası50 gram(2 ince dilim)
4-6 yıl arası 100 gram(4 ince dilim)
7-9 yıl arası 200 gram(8 ince dilim)
10-12 yıl arası250 gram(9 ince dilim)
13-15 yıl arası350 gram(14 ince dilim)

Bu miktarlar çocuğun cinsiyetine, ağırlığına, yaşına ve fiziksel aktivitesine göre değişiklik gösterecektir.

Ekmekler evde dilimlenip donduruluyor. Çözdürüldüğünde besin değerinde kısmen kayıplar yaşanır. Bunun için her yiyecekte olduğu gibi, ekmekte de mümkünse maksimum 2-3 günlük taze ekmekler yenilmelidir. Mecbur kalınmadıkça ekmekler dondurulmamalıdır.

 

 

ÇOCUKLAR İÇİN BONELLİ EKMEKLERİ

  • Tam buğday ekmeği
  • Çavdar ekmeği
  • Saf kepek ekmeği
  • Tandır ekmeği